15-09-2005
 O Mieście > Walory turystyczne 
strona główna

Walory turystyczne Miasta Dynowa

        Wykorzystując to co piękne i dobre na naszym terenie, mając jednocześnie na uwadze rozwój i przyszłość tego, jakże malowniczego regionu - samorządy poszczególnych miast i gmin postawiły na rozwój turystyki. Główne walory tego terenu to malownicze położenie geograficzne, rzeka San, nieskażone środowisko przyrodnicze, liczne zabytki, szlaki turystyczne. Walory te podnosi ponadto bogata historia, interesujące zabytki architektury i żywy po dzień dzisiejszy folklor. Pozwala to na organizację wypoczynku świąteczno - weekendowego, wakacji, kolonii, zimowisk, obozów, rajdów i spływów. Obok wycieczek pieszych pobyt na Dynowszczyźnie sprzyja uprawianiu sportów wodnych. San to bowiem wymarzona rzeka dla kajakarzy i pontoniarzy. Rzeka na tym odcinku ma jeszcze górski charakter, tworzy malownicze przełomy. San w tym rejonie stwarza również świetne warunki dla wędkarstwa.
Wielką atrakcję stanowi ciuchcia, kursująca pomiędzy Dynowem a Jawornikiem Polskim. Przejeżdża ona przez jedyny w Polsce (602 mb) tunel na kolejach dojazdowych. W 1991 roku Przeworska Kolej Dojazdowa została wpisana do rejestru zabytków województwa przemyskiego.
 

        Obok tradycyjnych form turystyki możliwa na terenie Pogórza Dynowskiego jest również tak propagowana dziś agroturystyka. Gospodarstwa oferujące tę formę wypoczynku posiadają miejsca noclegowe, posiłki z produktów pochodzących z gospodarstwa. Można też zapoznać się z pracami w gospodarstwie rolnym. Ponadto gościnni gospodarze organizują pieczenie barana przy ognisku, przejażdżki bryczką czy kulig zimą.
        Możemy poszczycić się również bogatym życiem kulturalnym opartym na amatorskim ruchu artystycznym. Posiadamy swój rodzimy Amatorski Zespół Teatralny, Zespół Chóralny, Orkiestrę Dętą. Od kilkudziesięciu lat miasto jest organizatorem imprez Dni Pogórza Dynowskiego, w ramach których odbywa się Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych jak i również wielu innych cyklicznych imprez. Mamy nadzieję, że walory turystyczne i kulturalne, które wymieniliśmy wcześniej, zachęcą do spędzania czasu na naszym malowniczym terenie.
        Trafi tu każdy, kto pragnie nieuciążliwej wędrówki, kto ochłodzić się chce w czystych wodach Sanu i nasycić oczy pięknem łagodnych stoków Pogórza.

 


Zobacz:
 Trasy rowerowe po Pogórzu Dynowskim . 

Z życia

Aktualności
Przetargi
O Mieście
·Położenie
·Historia
·Geografia i środowisko
·Walory turystyczne
- Trasy rowerowe po Pogórzu Dynowskim
·ZGTPD
·Dynów w liczbach
·Strategia Rozwoju Miasta Dynów
·Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Dynów
·Program Ochrony Środowiska Gminy Miejskiej Dynów
Urząd Miasta
Rada Miasta
Prawo lokalne
"Dynowinka"
Dla interesanta
Informator
Galeria fotografii
Forum
 
 
Księga gości
Mapa serwisu
  &