15-09-2005
 Urząd Miasta > Jednostki Organizacyjne > ŚDS 
strona główna

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie

ul. Świerczewskiego 13, 36-065 Dynów

tel. 0(...)16 652 36 55

Godziny pracy:
Poniedziałek – piątek 730 - 1530

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie zatrudnia 8 pracowników:

Kierownik

mgr Anna Nowicka-Hardulak

Pracownik socjalny

mgr Anna Ostafińska

Instruktorzy terapii zajęciowej

Bożena Tadla

Arkadiusz Kędzierski

Janina Banat

Pielęgniarka

Grażyna Duć

oraz 2 pracowników obsługi.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie rozpoczął swoją działalność 17 lipca 2000 roku.
Instytucja ma na celu niesienie pomocy i tworzenie oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Oparcie mogą znaleźć tu osoby z terenu Miasta i Gminy Dynów oraz gmin ościennych.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie

Zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie i podtrzymywanie u osób przebywających w Domu umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego funkcjonowania w środowisku. Staramy się osiągnąć ten cel poprzez terapię zajęciową. Uczestnicy korzystają z pracowni stolarskiej, krawieckiej, plastycznej oraz komputerowej. Prowadzimy ponadto muzykoterapię, trening umiejętności społecznych, kulinarnych, budżetowych a w ramach dbałości o zdrowie fizyczne – zajęcia w sali terapii ruchem.

Do dyspozycji jest sala wypoczynkowa z telewizorem i dobrze wyposażona kuchnia. Uczestnicy mają możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego. Uczestnicy Domu biorą udział w licznych wycieczkach, imprezach okolicznościowych, reprezentują Dom na zewnątrz w zawodach sportowych (m.in. Spartakiada Sportowa ŚDS-ów województwa podkarpackiego).


Nasze osiągnięcia można oglądać na wystawach organizowanych w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie oraz budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie.Bieżące informacje ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie


 Wycieczka uczestników

Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie do Krakowa.


28 sierpnia 2003 r uczestnicy ŚDS w Dynowie wspólnie z ŚDS-em Kąkolówka uczestniczyli we wspólnej wycieczce do Krakowa i Wieliczki.
Pierwszym etapem naszych wojaży była kopalnia soli w Wieliczce.
Wejście w głąb kopalni było dla wszystkich wielkim przeżyciem. Kręte schody prowadzące do podziemnych tuneli, komór eksploatacyjnych i kaplic dla wielu uczestników wycieczki stanowiły często barierę trudną do pokonania. Z opowiadań przewodnika dowiedzieliśmy się jak wyglądała praca górników w kopalni soli przed wiekami. Można to było zobaczyć w przedstawionych inscenizacjach. Kaplica św. Kingi ze względu na swoją wielkość, przepych i arcydzieła solne wszystkich wprawiła w zachwyt i zdumienie. Dodatkową atrakcją było widowisko światła i dźwięku przedstawiające pojawienie się ducha kopalni Skarbnika.
Nie lada atrakcję stanowiła również jazda ekspresową windą na powierzchnię w całkowitych ciemnościach.
Po krótkim odpoczynku i posiłku kolejnym etapem wycieczki było krakowskie zoo. Dla wielu z nas było to bardzo ciekawe spotkanie z egzotycznymi zwierzętami, a niektórzy usiłowali nawiązać bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Po 2-godzinnym spacerze po zoo pojechaliśmy na Wawel. Zachwyceni pięknem Wzgórza Wawelskiego odwiedziliśmy Katedrę oraz otoczonego mitem i legendą wawelskiego smoka. Z pod Wawelu udaliśmy się mini-busami na Krakowską Starówkę. Wielu z nas po raz pierwszy zobaczyło kościół Mariacki wraz z jego wspaniałym ołtarzem wykonanym przez mistrza Wita Stwosza, sukiennice krakowskie oraz pomnik Adama Mickiewicza. Ogólne zainteresowanie budziły gołębie i słynne krakowskie dorożki, a wszelkie cuda i cudeńka, które oglądaliśmy na straganach zaszczepiły w nas mnóstwo nowych artystycznych pomysłów. Pełni wrażeń i emocji wyjeżdżaliśmy z Krakowa, z nadzieją że kiedyś tutaj powrócimy.
Zorganizowanie wycieczki możliwe było dzięki wsparciu wielu krakowskich instytucji, które udostępniły nam wszystkie zwiedzane obiekty nieodpłatnie za co serdecznie dziękujemy.
 Kiermasz prac ŚDS w Rzeszowie


W dniu 6 września 2003r Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie uczestniczył w wystawie ŚDS–ów połączonej z kiermaszem na rzeszowskiej starówce. Kiermasz zorganizowany został w ramach obchodów Roku Osób Niepełnosprawnych.
 Turnus w Myczkowcach


W dniach od 03.11.2003 r do 16.11.2003 r uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie wzięli udział w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.
Myczkowce są jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach, powstałą jeszcze w czasach książąt ruskich, a leżą w pętli Sanu w odległości 12 km od Leska. Ośrodek, w którym przebywaliśmy powołany został w 1992 roku przez ks. Biskupa Kazimierza Górnego Ordynariusza Rzeszowskiego. Obecny Ośrodek Caritas był osiedlem pracowniczym dla wojskowych i cywilnych budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie. Po ukończeniu budowy zapory w Myczkowcach, a później w Solinie, osiedle to zostało przekształcone na czynną jednostkę wojskową, a w kolejnym etapie na Ośrodek Wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1994 r Ośrodek przeszedł na własność Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Po przeprowadzeniu prac remontowych Ośrodek w Myczkowcach stanowi bazę noclegową z zapleczem kuchennym dla 400 osób. Obecnie w skład Ośrodka wchodzą następujące obiekty: kaplica, kompleks budynków mieszkalnych, kuchnia z jadalnią, aula widowiskowo – rekreacyjna, gabinety rehabilitacyjne, siłownia, sala spotkań przy kominku, zespół boisk sportowo – rekreacyjnych, kryta ujeżdżalnia do jazdy konnej.
W czasie pobytu uczestnicy korzystali z zajęć w zakresie rehabilitacji: ćwiczeń gimnastycznych, masażu suchego, naświetlania lampą Solux. Szczególną atrakcją była jednak dla wszystkich stadnina koni „Eden” wraz z krytą ujeżdżalnią, gdzie pod okiem instruktora wzięliśmy udział w hipoterapii. Korzystając z wypoczynku robiliśmy piesze wycieczki w celu poznania atrakcyjnych miejsc: źródełko w Zwierzyniu o właściwościach leczniczych, zaporę wodną w Myczkowcach, Pomniki Przyrody Nieożywionej „Skałki Myczkowieckie”, przełom Sanu w Zwierzyniu. Braliśmy również udział w wycieczkach zorganizowanych przez Ośrodek do Zapory wodnej w Solinie oraz Ustrzyk Dolnych. Tam zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze w którego zbiorach znajduje się wiele ciekawych eksponatów obrazujących rozwój przyrody od czasów zamierzchłych do dziś. Z muzeum udaliśmy się do najstarszej parafii rzymsko – katolickiej w Jasieniu, gdzie miejscowy proboszcz opowiedział nam historię obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej.
 

 


MAJÓWKA 2003
w Środowiskowym Domu Samopomocy w Izdebkach

W dniu 29.05.2003r na zaproszenie kadry ŚDS w Izdebkach odwiedziliśmy ich Dom.
Obiekt utworzony w budynku pałacowym wygląda niezwykle okazale, szczególną uwagę zwróciliśmy na prowadzące na górną kondygnację schody, oraz ogromne balkony.
To czego żal nam że nie mamy to ogromny 4 hektarowy park, wprost wymarzone miejsce na ognisko, czy wypoczynek.
Impreza w której uczestniczyliśmy składała się z dwóch części.
Pierwsza to rozgrywki sportowe w których Dynowianie zmierzyli się z reprezentantami Środowiskowych Domów z Brzozowa, Izdebek i Ustrzyk Dolnych.
W starciu tym pokonali wszystkich swoich przeciwników zajmując pierwsze miejsce.
Drugą część stanowiło pieczenie kiełbasy na ogromnym grillu.
Zabawa jak zwykle była udana i pełna wrażeń.


Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie

na basenie w Ustrzykach Dolnych.


W dniu 23 maja uczestnicy ŚDS w Dynowie byli na basenie w Ustrzykach Dolnych.
Pomysł wyjazdu na basen zrodził się już dawno, tym bardziej że wiele Domów korzysta z tego rodzaju, jakże pożądanej terapii. Pomysł ten przez długi czas nie mógł być jednak zrealizowany na co składały się różne powody, jednak najważniejszy tkwił w braku wyrobionego nawyku do korzystania z tego rodzaju dobrodziejstw. Wielką motywacją stał się dopiero fakt, że tegoroczna Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy woj. podkarpackiego rozgrywana będzie właśnie na basenie w Ustrzykach Dolnych.
Na basen wybraliśmy się razem z uczestnikami z zaprzyjaźnionych Domów
z Kąkolówki i Izdebek. Nowy obiekt basenowy mile nas zaskoczył nie tylko swoją kubaturą, ładnie wyposażonym wnętrzem i położeniem ale przede wszystkim czystością.
Wszyscy początkowo pełni obaw, bo przecież to pierwszy kontakt z basenem, szybko przyzwyczaili się i początkowy strach przed zjazdem „rurą” zamienili w dobrą zabawę. Do domów wszyscy wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. W tym miejscu można by zacytować ludowe powiedzenie mówiące że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” bo nasi podopieczni w chwili powrotu już planowali następny wyjazd. Ich marzenia wkrótce spełniły się bo kolejny raz pojechaliśmy na basen w dniu 11 czerwca. Również i tym razem był to bardzo udany wyjazd.Kiermasz prac Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie.

W dniu 25 maja 2003 roku na stadionie miejskim w Dynowie odbyła się impreza zatytułowana „Europa to my”.

W czasie jej trwania Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie wystawił kiermasz prac wykonanych przez uczestników w ramach terapii zajęciowej. Wśród prac znajdą się obrazy wykonane różnymi technikami np. wyszywane haftem krzyżykowym, malowane na szkle, wypalane w drewnie, odlewy gipsowe, rzeźby, przedmioty z drewna, flakoniki i wiele innych drobiazgów dekoracyjnych.

Wszystkich zainteresowanych zakupem serdecznie zapraszamy 25 maja na stadion w godzinach popołudniowych.


ACH JAK PRZYJEMNIE…

21 maja 2003r grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie pod opieką terapeutów wyjechała do Ustrzyk Dolnych, na zajęcia pływackie na Międzyszkolnej Krytej Pływalni ,,Delfin”. Zajecia zostały zorganizowane w związku z przygotowaniami i treningami przed Spartakiadą Sportową ŚDS woj. podkarpackiego , która odbywa się rokrocznie . W tym roku sportowe zmagania odbędą się właśnie w Ustrzykach Dolnych w dniu 26 czerwca 2003r , a spośród 9 proponowanych dyscyplin sportowych aż trzy odbędą się właśnie na pływalni.. Aby zmierzyć swoje siły i możliwości wyjazd zorganizowaliśmy z grupą uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Kąkolówki i Izdebek. Okazało się, że wypadliśmy całkiem nieźle a taki trening był bardzo potrzebny , chociażby po to, aby oswoić się z wodą . Szkoda tylko, że to tak daleko i nie możemy częściej korzystać z takich dobrodziejstw . Zwieńczeniem wyjazdu były odwiedziny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ustrzykach Dolnych oraz wspólne grillowanie.


,,TAK JAK TY JESTEM CHWILĄ
TAK JAK TY CHCĘ TRWAĆ‘’

2003- ROKIEM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


W dniu 29 marca 2003r.w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dynowie odbyło się oficjalne otwarcie ROKU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH pod hasłem ,, Razem każdego dnia ‘’.
Organizatorami uroczystości był Miejski Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dynowie, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie. Wśród honorowych gości znaleźli się przedstawiciele władz miejskich , powiatu oraz PFRON-u.


Uroczystość rozpoczęto od rozegrania eliminacji do IV PODKARPACKIEJ OLIMPIADY TENISA STOŁOWEGO W KATEGORII OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH oraz pokazu mistrzów. Po rozgrywkach nastąpiła główna część uroczystości tj. oficjalne otwarcie MIĘDZYNARODOWEGO ROKU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Otwarcia dokonały Pani Zofia Pantoł – Sekretarz Urzędu Miasta Dynowa w imieniu Pani Burmistrz, Pani Małgorzata Kochman reprezentująca Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych na Dynowszczyźnie oraz Anna Hardulak – kierownik ŚDS w Dynowie.
W uroczystości uczestniczyło około 100 osób z terenu Miasta i Gminy Dynów.


Spotkanie uświetniły występy młodych talentów wśród nich Karolina Kochmańska i Joanna Koba oraz uczniowie Szkoły Muzycznej Pana Stanisława Kucaba. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie wystąpili w Wiosennym pokazie mody oraz teatrze dla dzieci do utworu J. Tuwima ,,STRAŻAK’’. Wszyscy bawili się wspaniale nie czując upływu czasu. Aż żal że tak krótko…


Wiosno hejże Ty …


Chociaż astronomiczna wiosna przyszła do nas 21 marca, to cykliczną imprezę pożegnania zimy z racji pogody przenieśliśmy na 1 kwietnia.
W tym dniu w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dynowie gościliśmy uczestników ŚDS-u z Kąkolówki, Izdebek, Sieniawy i Zagórza. Początek imprezy uświetnił pokaz mody zaprezentowany przez uczestników poszczególnych Domów, obowiązywała tu dowolność stylów i strojów.Nastepnie wszyscy udali się na poszukiwanie wiosny,dotarli do ruin zamku w Dąbrówce Starzeńskiej i tam zatrzymali się. A że wiosny nie znaleźli , trzeba było ogrzać się, więc zapalono ognisko w którym pożniej piekliśmy kiełbasę. Całą zabawę uświetnily zawody w przeciąganiu liny i mecz piłki nożnej .
Chociaż Marzannie udało się umknąć z życiem i nie rzuciliśmy jej w,, objęcia Sanu’’, to mamy nadzieję, że sama zrobi miejsce jakże oczekiwanej wiośnie.


Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie składa serdeczne podziękowanie Panu J. Nosalowi Prezesowi GS SCH w Dynowie za nieodpłatne przekazanie kiełbasy na ognisko integracyjne ŚDS-ów.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!


Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie
w II Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego – Górno 2003Na obiektach sportowych Zespołu Szkół w Górnie rozegrano II Powiatowy Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego , który był eliminacją do IV Podkarpackiej Olimpiady Tenisa Stołowego Rzeszów 2003.
W zawodach, które odbywały się pod patronatem Starosty Rzeszowskiego Stanisława Ożoga i redakcji Super Nowości, wystartowało ponad 80 zawodniczek i zawodników z sześciu gmin.
W turnieju brali udział również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie i dzieci ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta i Gminy Dynów.
Gośćmi uczestników byli Stanisław Ożóg - Starosta Rzeszowski, Andrzej Ożóg –Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, jego zastępca Zbigniew Kida, Mieczysław Miazga – Prezes Zarządu ZM Smak- Eko w Górnie i Dyrektor Zespołu Szkół Górnie – Lucyna Perkal.
W zawodach, które stały na wysokim poziomie w kategorii niepełnosprawności zwyciężyli:

  1. Rafał Młynarski (Sokołów )

  2. Paweł Bielec(Łubno)

  3. Michał Trybalski (Dynów)

  4. Marek Kraszewski (Dynów)

Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez Starostę Rzeszowskiego.
Organizatorem Imprezy był Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowi Małopolskim na czele z Dyrektorem Jackiem Piekiełkiem.


Kulig

W dniu 20 lutego 2003 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie wspólnie z zaprzyjaźnionym Domem z Kąkolówki wzięli udział w kuligu zorganizowanym w gospodarstwie agroturystycznym pana Marka Kuśnierza w Zalesiu gmina Czarna (około 15 km na północ od Rzeszowa). Po przyjeździe do Zalesia około godziny 10 wąską drogą biegnącą przez sam środek lasu doszliśmy do położonego tam gospodarstwa. Tu naszym oczom ukazał się ludowy skansen; skromne chałupy, stodoła, spichlerz, studnia – żuraw, wędzarnia w wydrążonym pniaku.

W kuźni stylizowanej na starą gospodarskie sprzęty; kołowrotki, żarna, krępy do mielenia kaszy, ławy garncarskie, miechy kowalskie, beczki, kotły. Na nasze powitanie wybiegła sfora ogarów polskich (rasa psów) niezwykle przyjaźnie nastawionych do ludzi, za nią podążał pełniący honory gospodarza pan Marek Kuśnierz. W dużym garze czekał już na nas ciepły, staropolski żurek z kiełbasą i jajkiem podany w wypalanych z gliny miskach. Posileni wsiedliśmy do sań ciągniętych przez konie i niczym Pan Wołodyjowski ze swoją Krysią mknęliśmy przez las podziwiając tonące w śniegu krajobrazy.


W tym samym czasie druga część wycieczki korzystała z przejażdżki na koniach huculskich po zagrodzie. Nawet najbardziej przerażeni perspektywą jazdy na koniu, widząc jak łagodne są to zwierzęta, nie omieszkali z niej skorzystać. Z pewnością tego nie żałowali! Po powrocie z trasy kuligu zapaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbasę wyrabianą przez tutejszego rzeźnika. Kiełbasa przegryzana swojską bułką smakowała jak nigdy.
Cała impreza odbywała się przy akompaniamencie melodii wygrywanej na akordeonie przez naszego uczestnika i wtórze śpiewanych przez nas piosenek.
Chociaż nieco zmęczeni to jednocześnie chętni do kolejnych wypraw wróciliśmy do Dynowa w godzinach wieczornych.
Częściowe koszty imprezy pokryli uczestnicy imprezy, resztę zasponsorował właściciel gospodarstwa pan Marek Kuśnierz.


Zabawa karnawałowa


Kolejnym celem naszych wypraw był Środowiskowy Dom Samopomocy w Sieniawie gdzie zostaliśmy zaproszeni na zabawę karnawałową 4 marca 2003r. Zapominając o codziennych kłopotach bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki oraz braliśmy udział w przygotowanych przez gospodarzy zabawach i konkursach. Spędzone razem chwile były dla nas okazją do nawiązania nowych przyjaźni, które będą się umacniać podczas kolejnych spotkań.
Do domów, jak zawsze, wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

Fotoreportaż "Z życia ŚDS"

Wizyta Ambasadora Kanady w ŚDS w Dynowie

Terapia zajęciowa

Zajęcia w pracowni stolarskiej

Wspólne przygotowanie posiłku w pracowni kulinarnej

Spartakiada Sportowa ŚDS 2001 w Nowej Sarzynie

Pożegnanie lata – ognisko

Komunikaty i ogłoszenia

Rehabilitacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w ŚDS

30-03-2003

Stowarzyszenie działające na Rzecz Osób Niepełnosprawnych dla Miasta i Gminy Dynów we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Dynowie prowadzi rehabilitacje dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach od 15 do 17 w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie ul. Świerczewskiego 13.
Niepełnosprawni uczestniczą w rehabilitacji ruchowej prowadzonej przez rehabilitanta, mają możliwość korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, z pracowni komputerowej oraz z pracowni plastycznej. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy. Równocześnie z zajęciami rehabilitacyjnymi odbywają się spotkania rodziców dzieci niepełnosprawnych. Spotkania i rozmowy pozwalają wspólnie rozwiązywać problemy dnia codziennego oraz pokonywać bariery na jakie napotykają walcząc o przywracanie swoich pociech do świata ludzi sprawnych.


 

 

Zobacz:
 MOKiR .  Zespół Szkół .  Szkoła Podst. Nr 2 .  Przedszkole .  MOPS .  ŚDS .  ZGK . 

Z życia

Aktualności
Przetargi
O Mieście
Urząd Miasta
·Władze Miasta
·Schemat organizacyjny
·Stanowiska i Referaty
·Jednostki Organizacyjne
- MOKiR
- Zespół Szkół
- Szkoła Podst. Nr 2
- Przedszkole
- MOPS
- ŚDS
- ZGK
·Bilans otwarcia 2002-2006
·Metryka adresowa
·Komunikaty i ogłoszenia
Rada Miasta
Prawo lokalne
"Dynowinka"
Dla interesanta
Informator
Galeria fotografii
Forum
 
 
Księga gości
Mapa serwisu
  &